Πρόκριση της Κορίνθου 06 στο Κύπελλο Ελλάδας - Diogenis Press

Post Top Ad

Κυριακή 26 Αυγούστου 2018

Πρόκριση της Κορίνθου 06 στο Κύπελλο Ελλάδας

Στην επόμενη φάση του ενοποιημένου Κυπέλλου Ελλάδας, στο ποδόσφαιρο, πήρε, σήμερα το απόγευμα, η Κόρινθος 2006 (ομάδα Α Τοπικής και φιναλίστ του περσινού κυπέλλου της ΕΠΣΚ).

Ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι, η ομάδα του Σταύρου Μπινιάρη, επικράτησε στη διαδικασία ανάδειξης νικητή με πέναλτι, 5-4 της Καλαμάτας του Γιάννη Χριστόπουλου.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε 1-1, ενώ το τελικό αποτέλεσμα της ημίωρης παράτασης ήταν το 2-2.

Στα αξιοσημείωτα του γεμάτου αυτού αγώνα:

Α. Το γεγονός ότι, η Κόρινθος 06, αν και έπαιζε με 10 παίκτες στην παράταση, κατάφερε και προηγήθηκε με 2-1,

Β. Στο 2-2, η Καλαμάτα, έχασε πέναλτι (Λαθύρης) και μεγάλη ευκαιρία (Μπιτσάνης) στην εξέλιξη της φάσης.

Γ. Το συμβάν της απώλειας πέναλτι (άουτ) απ’ τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας Κόκκαλη, κατά τη διαδικασία της εκτέλεσης των πέναλτι (5-4 υπέρ της Κορίνθου 06).

Δ. Η αδυναμία των δύο ομάδων να έχουν 18άδες, αφού πολλές μετεγγραφές δεν είχαν δικαίωμα να αγωνιστούν. Αυτό, όπως αποδείχθηκε, κόστισε περισσότερο στην Καλαμάτα, παρά στην Κόρινθο 06, που είχε μία σχετική ομοιογένεια.

Οι 200 περίπου φίλαθλοι του αγώνα του δημοτικού σταδίου της Κορίνθου (μεταξύ αυτών και γύρω στους 40 απ’ την Καλαμάτα), τα είδαν όλα στην κυριολεξία.

Στο 6ο λεπτό, η Καλαμάτα, με τον Βασίλη Αθανασόπουλο, έκανε το 0-1, ύστερα από τραγική αμυντική συνεννόηση παικτών και τερματοφύλακα.

Στο 66ο λεπτό, ο Βούλγαρος Κοτόφ της Κορίνθου 06, ισοφάρισε σε 1-1, με μία άψογη ατομική ενέργεια ( ντρίπλα) και με εύστοχο σουτ προς την δεξιά πλευρά του τερματοφύλακα Κόκκαλη.

Με την εκπνοή του αγώνα, αποβλήθηκε (σωστά) με 2η κίτρινη κάρτα ο Μυργιώτης της Κορίνθου.

Στο 101 λεπτό της παράτασης, ο προωθημένος Καμπιώτης της Κορίνθου 06, με διαγώνιο σουτ, μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή, έκανε το 2-1, μέσα σε γενική αποθέωση.

Στο 107 της παράτασης, ο Λαθύρης της Καλαμάτας, εκτέλεσε κόρνερ και από κοντά, ο Μπίζος, με κεφαλιά, ισοφάρισε το παιχνίδι σε 2-2.

Στο 113ο λεπτό, η Καλαμάτα είχε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση και να αποφύγει την … ρουλέτα των πέναλτι.

Κέρδισε (ορθώς) πέναλτι ο Β. Αθανασόπουλος σε κράτημα απ’ την τερματοφύλακα, ωστόσο, το χτύπημα του Λαθύρη, βρήκε στη ρίζα της δεξιάς κάθετης δοκού και στην επαναφορά της μπάλας, ο Μπιτσάνης, πλάσαρε άουτ σε κενή εστία.