Η εικόνα των αυτοδιοικητικών εκλογών στη Πελοπόννησο - Diogenis Press

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Home Top Ad

Post Top Ad

Τετάρτη, 29 Μαΐου 2019

Η εικόνα των αυτοδιοικητικών εκλογών στη Πελοπόννησο


Η «εικόνα» στην αυτοδιοίκηση της Περιφέρειας Πελοποννήσου -πλην της Π.Ε. Μεσσηνίας-έτσι όπως αυτή, διαμορφώθηκε στον α γύρο των εκλογών, έχει ως εξής:

Περιφέρεια Πελοποννήσου

Στον β γύρο θα χρειασθεί να αναδειχθεί ο νέος περιφερειάρχης.

Πολύ μεγάλο το ενδιαφέρον, μιας και η αναμέτρηση, μεταξύ του νυν περιφερειάρχη Πέτρου Τατούλη και του υποστηριζόμενου απ’ τη Ν.Δ., δημάρχου Καλαμάτας, Παναγιώτη Νίκα, δείχνει να είναι αμφίρροπη και οι προβλέψεις είναι παρακινδυνευμένες.

Ο Π. Τατούλης, ήταν 1ος σε ποσοστό, σε Αργολίδα, Αρκαδία, Λακωνία και Κορινθία (οριακά λίγο πριν την τελική ενσωμάτωση).

Ο κ. Νίκας, πρώτευσε στη Μεσσηνία, γενέτειρά του.

Συνολικά, 1ος αναδείχθηκε στον α γύρο σ’ όλη την Περιφέρεια ο Πέτρος Τατούλης, με κάτι λιγότερο από μία μονάδα.

Κομματική πειθαρχία, δυναμική και αύρα νίκης του πρώτου κόμματος των ευρωεκλογών, εκλογική συμπεριφορά λοιπών συνδυασμών και φυσικών προσώπων, ύψος αποχής και άλλα, μεμονωμένα κριτήρια-λογικά-θα κρίνουν τον νικητή, σε συνδυασμό με τις τελευταίες προεκλογικές κινήσεις των υποψηφίων, μέχρι να κλείσουν οι κάλπες της 2ης Κυριακής.

Δήμοι Περιφέρειας-πλην Π.Ε. Μεσσηνίας

ΑΡΓΟΛΙΔΑ

Επανεκλογή Δημήτρη Κωστούρου στο Ναύπλιο
Επανεκλογή Δημήτρη Καμπόσου στο Άργος
– Εκλογή Τάσου Χρόνη στην Επίδαυρο

Σε επαναληπτικές εκλογές στην Ερμιονίδα, μεταξύ του Γιάννη Γεωργόπουλου και του Δημήτρη Σφυρή (νυν δήμαρχος)

ΑΡΚΑΔΙΑ

Επανεκλογή Χαράλαμπου Λυσίκατου στη Νότια Κυνουρία

Σε β γύρο: Τρίπολη: Γ. Σμυρνιώτης-Κ. Τζιούμης
Γορτυνία: Στάθης Κούλης-Γιάννης Γιαννόπουλος (νυν)
Μεγαλόπολη: Κ. Μιχόπουλος-Θανάσης Χριστογιαννόπουλος
Β. Κυνουρία: Γιώργος Καμπύλης-Παναγιώτης Μαντάς (νυν)

ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Σε β γύρο: Κόρινθος: Β. Νανόπουλος-Αλ. Πνευματικός (νυν)
Βέλο-Βόχα: Αννίβας Παπακυριάκος (νυν)-Θανάσης Μανάβης
Λουτράκι: Γιώργος Γκιώνης (νυν)-Μαρία Πρωτοπαππά
Νεμέα: Κ. Φρούσιος-Βαγγέλης Ανδριανάκος
Ξυλόκαστρο-Ευρωστίνη: Βλάσης Τσιώτος, Ηλίας Ανδρικόπουλος (νυν)
Σικυώνα: Σπύρος Σταματόπουλος (νυν)-Μάρκος Λέγγας

ΛΑΚΩΝΙΑ

Επανεκλογή Ευσταθίας Λιάρου στην Ελαφόνησο
Επανεκλογή Ηρακλή Τριχείλη (για 5η συνεχόμενη θητεία) στην Μονεμβασία

Επαναληπτικές: Ανατολική Μάνη: Πέτρος Ανδρεάκος (νυν)-Κυριάκος Μιχαλολιάκος
Ευρώτα: Δήμος Βέρδος (νυν)-Γιώργος Μαρουδάς
Σπάρτη: Σταύρος Αργειτάκος-Πέτρος Δούκας

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Post Bottom Ad